Obľúbené (0)
Píšte, volajte, radi Vám poradíme! obchod@glamonde.sk 0944 155 546 Po - Pi 9:00-17:00
Rady a tipy
O obliečkach vieme všetko

Nežartujeme! O obliečkach vieme naozaj všetko, pretože sa ich výrobe venujeme už pekných pár rokov. Vyhnite sa chybám a nákupom typu "pokus omyl" a vyberajte posteľné obliečky s vedomosťami, o ktoré sa s vami v našom magazíne s radosťou podelíme.

Glamonde obliečky

Obliečky z egyptskej bavlny alebo tajomstvo bieleho chumáčiku

Bavlna je materiál, ktorý všetci poznáme a denne sa s ním stretávame. Bavlna sa získava z plodov bavlníka - zo zrelej kapsuly. Po dozretí kapsuly semená bavlníka pukajú a von sa derú biele chumáčiky, ktorých vlákna sú spradené do nití a následne sú z nich vyrábané rôzne bavlnené materiály.

Než sa z bielych chumáčikov vyrobí akýkoľvek produkt, je potrebné ich roztriediť podľa kvality a dĺžky vlákien. Rozlišujeme tri kategórie bavlny:

  1. dlhovláknitá bavlna
  2. strednevláknitá bavlna
  3. krátkovláknitá bavlna

 

Egyptská bavlna je predstaviteľkou odrôd dlhovláknitej bavlny a svoj názov získala práve podľa krajiny, v ktorej sa hojne pestuje. Všeobecne platí, že iba z najjemnejších a dlhých vlákien možno vyrobiť luxusné obliečky.

 

Záleží na tom, či bavlna pochádza priamo z Egypta?

mapa EgyptaNa zemi pôvodu vyložene nezáleží, pretože bavlna k svojmu rastu potrebuje špecifické klimatické podmienky, ktoré nie sú obmedzené len na jeden kontinent či dokonca krajinu. Ide predovšetkým o to, aby v danej kategórii vlákno dosiahlo čo najlepšie parametre.

História egyptskej bavlny

Historickou zaujímavosťou je, že sa dlhovláknitá odroda dostala do Egypta až v 19. storočí z USA, odkiaľ ju priviezol vtedajší egyptský panovník Muhammad Ali Pasha. V tom čase prebiehala v USA občianska vojna, ktorá zneistila britských a francúzskych obchodníkov, ktorí tak dočasne dali prednosť egyptskej bavlne. Práve vďaka týmto okolnostiam získala egyptská bavlna svetový ohlas. Po vojne sa však obchodníci vrátili k lacnejšej, ale rovnako kvalitnej americkej bavlne, čo viedlo k bankrotu Egypta a jeho britskej anexii.

Dnes sa dlhovláknitá bavlna pestuje okrem Egypta aj v USA, Indii, Číne, Sudáne alebo dokonca aj v Rusku. Výrobcovia teda používajú označenie egyptská bavlna skôr pre zdôraznenie kvality vlákien, než kvôli označeniu jej pôvodu, na ktorom prakticky nezáleží.

Od egyptskej bavlny k Premium-Saténu

Egyptská bavlna sa stala synonymom pre veľmi kvalitné a dlhé bavlnené vlákno. Premium-Satén je luxusný materiál utkaný z týchto vlákien.

detail povlečení Maurapovlečení Maura

  Glamonde Premium-Satén                                                                              Obliečky Maura    

Ako sa meria jemnosť vlákien bavlny?

Zvedavým čitateľom môžeme prezradiť, že jemnosť vlákien meriame v jednotke tex. Táto jednotka nám hovorí, akú hmotnosť má 1.000 m dlhé vlákno. Náš Premium-Satén tkáme z priadzí jemných 10 tex, čo inými slovami znamená, že 1.000 m dlhé vlákno váži iba 10 gramov.

V článku o Premium-Saténe sa môžete dočítať, že v tomto materiáli je vtkaných až 120 jemných priadzí na centimeter štvorcový. Článok si nenechajte ujsť, nájdete v ňom oveľa viac zaujímavých informácií.

 

Luxus, ktorý sa oplatí

Obliečky z egyptskej bavlny sú luxusný produkt, ktorého vysoká kvalita a neuveriteľne dlhá životnosť nemá konkurenciu. Doprajte si aj vy spánok v týchto výnimočných obliečkach na niekoľko rokov!

Ďalší kapitoly