Obľúbené (0)
Píšte, volajte, radi Vám poradíme! obchod@glamonde.sk 0944 155 546 Po - Pi 9:00-17:00

Obliečky

V našej rodinnej firme SVOBODA LINEN, s.r.o., pod značkou Glamonde vyrábame luxusné posteľné obliečky z bavlneného saténu. Najkrajšie a najpredávanejšie obliečky z našej kolekcie si môžete prezrieť priamo tu. Za pozretie však stojí celá kolekcia, ktorá v rámci saténových obliečok patrí medzi najširšie na trhu. Napriek úzkej špecializácii na bavlnený satén máme z titulu výrobcu k posteľnému prádlu v širšom slova zmysle stále čo povedať, a radi sa s vami o naše poznatky podelíme.

Najobľúbenejšie obliečky

Zobraziť všetko

 

Obliečky

Obliečky na periny vznikli za účelom ochrany vankúšov a prikrývok pred znečistením a poškodením, zvyšujú ich tepelný komfort a spálni dodávajú nový estetický a dekoračný rozmer. Návliečky sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré primárne môžeme rozdeliť na:

 • prírodné materiály,
 • umelé materiály,
 • zmesové materiály.

 

Prehľad najčastejšie používaných materiálov na výrobu obliečok:

Prírodné materiály Umelé materiály
Bavlna Polyester
Prémium-Satén Mikrovlákno
Mako-Satén Mikroplyš
Brokát Mikroflanel
Damask Mikrosatén
Bavlna DeLuxe  
Krep ZMESOVÉ MATERIÁLY
Flanel Polyester + Bavlna
Single-Jersey  
Interlock-Jersey  
Hodváb  
Ľan  
Bambus  
Modal  

 

I. Obliečky z prírodných materiálov

Obliečky z prírodných materiálov patria k tým najobľúbenejším a nič na tom nemení ani nástup lacných umelých materiálov. Prírodné materiály sú obnoviteľné a pri ich spracúvaní sa používajú moderné technológie s minimálnym negatívnym vplyvom na životné prostredie.

 

Bavlnené obliečky

Bavlnené obliečky viete kúpiť vo veľmi širokom cenovom rozpätí od najlacnejších obliečok, ktoré zoženiete v obchodných reťazcoch, až po najdrahšie luxusné obliečky butikového charakteru. Bavlnené obliečky predstavujú širokú škálu materiálov, ktoré sa vyrábajú z bavlnenej priadze. Bavlnu si predovšetkým kvôli týmto prednostiam ceníme:

 • je príjemná na dotyk,
 • je priedušná,
 • absorbuje pot,
 • je hypoalergénna.

 

Bavlnené obliečky vznikajú tkaním alebo pletením bavlnených priadzí. Bavlnené obliečky tak z pohľadu výroby materiálu rozdeľujeme na:

 • tkaniny - pevné materiály, ktoré sa vyrábajú na tkáčskych stavoch preväzovaním osnovných a útkových nití;
 • pleteniny - pružné materiály, ktoré vznikajú prepletaním slučiek na pletiarskych strojoch.

 

Pleteniny

Pleteniny, známe aj ako džerzej alebo úplet, sú technologicky náročné na výrobu obliečok, a preto sú pomerne drahé. Na trhu sa vyskytujú dva druhy džerzejových obliečok:

 • Jednolíci úplet single-jersey - ľahší a lacnejší materiál, z ktorého sa napr. aj prestieradlá vyrábajú;
 • Obojlíci úplet interlock-jersey - ťažší, luxusnejší a drahší materiál.

 

Tkaniny

Tkaniny predstavujú najširšiu kategóriu materiálov vhodnú na výrobu obliečok. Jednotlivé materiály sa od seba líšia kvalitou a jemnosťou použitej priadze, spôsobom tkania a následných úprav. Medzi tkaniny radíme:

 • lacné materiály zo základnej plátnovej väzby:
 • "hladké" bavlnené obliečky
 • krep
 • flanel
 • kvalitné materiály v atlasovej väzbe:
 • brokát
 • damask
 • satén

 

Saténové obliečky

Na výrobu saténových obliečok sa používajú kvalitné priadze z dlhovláknitej bavlny. Kvalita a jemnosť priadzí sa meria v jednotkách tex, ktoré označujú, koľko váži tisíc metrov dlhé vlákno. Všeobecne platí, že čím je priadza jemnejšia (nižšie číslo tex), tým je material hustejší. Z pohľadu hustoty tkaniny satén delíme na:

 • Prémium-Satén
 • Mako-Satén

 

Prémium-Satén obliečky

Prémium-Satén obliečky vyrábame z najjemnejšej dlhovláknitej egyptskej bavlny s hustotou 300 nití na palec štvorcový. Bavlnené priadze dosahujú hodnotu 10 tex, čo znamená, že 1.000 m dlhé vlákno váži iba 10 gramov. Ide o špičkový materiál zahŕňajúci najnáročnejšie výrobné postupy:

 • Pred samotnou výrobou priadzí sú z vlákien vyčesané krátke a defektné vlákna, odtiaľ vznikol pojem obliečky z česanej bavlny.
 • Priadze sú pred svojím spracovaním opálené a sú tak zbavené drobných chĺpkov.
 • Materiál je mercerovaný, tzn. zaguľatením bavlnených vlákien sa maximalizujú pozitívne vlastnosti bavlny k dokonalosti.
 • Pred tlačou a farbením je materiál sanforizovaný, aby sa vám obliečky už doma nezrážali.
 • Po tlači a farbení je na materiál nanesená nežehlivá úprava.
 • Horúcim kalandrovaním materiál získava decentný lesk.
 • Obliečky šijeme so zipsovým uzáverom.

 

Premium-Satén sa vďaka jemnej bavlnenej priadze a vyššie uvedenému výrobnému postupu radí medzi najluxusnejšie materiály používané na výrobu posteľných obliečok. Nie je prekvapením, že životnosť týchto obliečok dosahuje desiatky rokov. Touto kvalitou sa v Európe zaoberá veľmi malý počet výrobcov obliečok a my sa medzi nich hrdo radíme.

 

Mako-Satén obliečky

Mako-Satén obliečky môžeme označiť za bežný európsky štandard. Tieto posteľné obliečky sa vyrábajú z bavlnených priadzí v jemnosti 14,5 tex, čo znamená, že 1.000 m dlhé vlákno váži 14,5 gramu. Z týchto vlákien môžeme stretnúť materiál s hustotou 200 nití na palec štvorcový. Hoci sa na Mako-Satén zďaleka neaplikujú všetky výrobné operácie, napriek tomu v porovnaní s lacnejším bavlneným materiálom ide o veľmi kvalitné a príjemné návliečky.

 

Satén nie je polyester

Je potrebné zdôrazniť, že satén označuje tkáčsku väzbu, nie materiál. Mnohí zákazníci si pod pojmom satén vybavia chladivý a kĺzavý polyesterový satén, ktorý však nemá s obliečkami z bavlneného saténu nič spoločné. Obliečky z bavlneného saténu sú veľmi hebké a príjemné na dotyk.

 

Damaškové a brokátové obliečky

Damaškové obliečky a brokátové obliečky sú charakteristické tým, že sa jednotlivé vzory vytkávajú žakárovou technológiou, čo znamená, že každá jednotlivá osnovná niť je ovládnuteľná a umožňuje vytvárať krásne plastické vzory. Tieto dva materiály sú si veľmi podobné a líšia sa len tým, že sú damaškové vzory reverzné, tzn. vzor vidíte ako na lícnej, tak i rubovej strane. Brokátové obliečky majú vytkaný vzor iba na lícnej strane.

Damašky a brokáty sa v minulosti vyrábali predovšetkým z hodvábu, neskôr z ľanu, vlny, bavlny a vytkávali sa aj zlatými a striebornými priadzami. Dnes je damašk a brokát možné vyrábať aj zo syntetických materiálov. Narozdiel od saténových obliečok sú damaškové a brokátové obliečky utkané z jednofarebných priadzí. Tieto plastické vzory je možné dodatočne potlačiť.

Saténové obliečky sú utkané z ražnej priadze, ktoré sa následne predbielia, potlačia alebo zafarbia konkrétnou farbou. Všetky tieto materiály majú decentný lesk, sú hebké, vysoko kvalitné a určite ich môžeme považovať za luxusné.

 

Hladké bavlnené obliečky

Väzba je tvorená jednoduchým prelínaním osnovných a útkových priadzí. Jednotlivé nite sú na seba kolmé a tvoria mriežku. Ide o základnú tkáčsku väzbu, do ktorej sa používajú predovšetkým krátke a stredne dlhé bavlnené priadze. Pri týchto bavlnených obliečkach je dôraz kladený predovšetkým na nízku cenu.

 

Krepové návliečky

Krepové návliečky sú v našej krajine veľmi populárne a na prvý pohľad sú rozpoznateľné svojím charakeristicky zvlneným povrchom. Krepový efekt je možné docieliť mechanickým tlakom alebo lúhovaním. V oboch prípadoch ide prakticky o poškodzovanie vlákna, ale zákazníkom to evidentne neprekáža a prednosť dávajú nežehlivému efektu. Bavlna je totiž krčivý materiál a iba vďaka nežehlivej úprave je jej údržba jednoduchá. Na krepové a ďalšie lacné obliečky sa táto údržba neaplikuje.

 

Flanelové obliečky

Flanelové obliečky patria tiež k lacnejším obliečkam a vychádzajú zo základnej plátnovej väzby. Na výrobu flanelových obliečok sa používajú krátke a veľmi hrubé bavlnené priadze, ktoré sa následne narušia a vytvoria vysoký chlp. Flanelové obliečky sú veľmi hrejivé a používajú sa najmä v zimných mesiacoch. Dnes už bohužiaľ úplne neprávom ustupujú umelým materiálom, ako je napr. mikroplyš, ktorý rozhodne nie je priedušný.

 

Hodvábne obliečky

Hodváb sa získava z kukly motýľa priadky morušovej. Kukla je tvorená výlučkami žliaz, ktoré rýchlo tuhnú a vytvárajú prakticky nekonečné vlákna. Hodvábne obliečky sú nádherné, veľmi jemné, ale keďže je hodváb drahý, aj obliečky z hodvábu sú pomerne nákladnou záležitosťou. Je to práve hodváb, ktorý môžeme považovať za etalón jemnosti, ku ktorému sa spracovatelia ostatných materiálov snažia priblížiť.

 

Ľanové obliečky

Ďalším prírodným materiálom používaným na výrobu obliečok je ľan. Ľanové obliečky už nie sú také populárne ako v minulosti, kedy sa ľan na našom území hojne pestoval a spracovával. Ľan ustúpil bavlne, ktorá je na výrobu obliečok vhodnejšia, bavlnené obliečky sú jednoducho jemnejšie. Dnes sa ľan používa predovšetkým v módnom priemysle na výrobu priedušných letných odevov.

 

Bambusové obliečky

Rovnako ako ľanové obliečky, aj bambusové obliečky sú pomerne okrajovou kategóriou. Bambusové vlákna majú síce až trikrát väčšiu absorbčnú schopnosť než bavlna, ale to zrovna v prípade obliečok nie je  významný parameter, pretože bavlnené obliečky dokážu absorbovať pot, ktorý počas noci vyprodukujeme. Jemnosťou si sú bambusové a bavlnené obliečky veľmi podobné, takže nemá  význam sa na nákladnú výrobu bambusových obliečok zameriavať. Z pohľadu výrobcu obliečok, narozdiel od bavlnených obliečok v bambusových obliečkach nevidíme žiadnu významnejšiu pridanú hodnotu pre zákazníka.

 

Obliečky modal, tencel, linon

Skupinu obliečok z materiálov na prírodnej báze uzatvárame obliečkami z modalu, tencel a linon. Ide o materiály na báze viskózy, ktorej surovinou je celulóza získaná z kôry stromov. Viskóza má veľmi podobné vlastnosti ako bavlna, spracováva sa formou úpletu, takže čo sa obliečok týka, je podobná žerzejovým bavlneným obliečkam. V porovnaní s bavlnenými obliečkami, tieto sú rovnako ako ľan a bambus okrajovou záležitosťou.

 

II. Obliečky z umelých materiálov

Krátko by sme mali spomenúť aj obliečky z umelých materiálov a dôvody, prečo si myslíme, že do postele nepatria. Predovšetkým ide o obliečky na ropnej báze, či už to bol v minulosti polyester alebo v súčasnosti rôzne mikrovlákna:

 • mikroplyš
 • mikroflanel
 • mikrosatén
 • mikrokrep

 

V podstate ide o jeden materiál, ktorý je pomenovaný mnohými spôsobmi. Polyesterové obliečky nepríjemne chladia a zatrhávajú sa. Mikroplyšové obliečky sú síce hebké, ale sú natoľko nepriedušné, že sa pod nimi budete nepríjemne potiť. Umelé materiály sa dokonca vyrábajú recykláciou PET fliaš. Tieto materiály majú spoločné negatívne vlastnosti:

 • sú nepriedušné,
 • elektrizujú,
 • priťahujú prach.

 

III. Obliečky zo zmesových materiálov

Na trhu sa vyskytujú aj zmesové materiály, najčastejšie ide o kombináciu bavlny a polyesteru. Je to len snaha výrobcov o zlacnenie obliečok a o dosiahnutie nežehlivého efektu. Takéto obliečky nemajú žiadnu pridanú hodnotu.

Nie sme odporcami umelých a zmesových vlákien. V mnohých oblastiach majú svoje miesto, napr. sú nepostrádateľné pri výrobe funkčnej bielizne alebo zaisťujú elasticitu šiat. Keď sa na trhu objaví umelý materiál, ktorý bude šetrný k prídode, dostupný a priedušný ako bavlna a prekoná jej skvelé vlastnosti, ten matierál radi zaradíme do ponuky obliečok.

 

Kvalitné obliečky vs. lacné obliečky

V predchádzajúcich odstavcoch sme si stručne predstavili jednotlivé prírodné, umelé a zmesové materiály, z ktorých je výroba obliečok možná. Pri kvalitných obliečkach predpokladáme, že budú vyrobené z akostných priadzí, budú jemné, pekné a budú dosahovať dlhú životnosť. Výroba obliečok zahŕňa veľké množstvo výrobných operácií. Niektoré z nich je možné preskočiť, čo ale ide vždy na úkor kvality. Ak premýšľate o nákupe kvalitých obliečok, cena by nemala byť hlavným rozhodovacím faktorom. Zbystriť by ste mali v prípade obliečok s podozrivo nízkymi cenami.

 

Letné, zimné a celoročné obliečky

Ak sa pri výbere obliečok zameriavate predovšetkým na ich hrejivosť, odporúčame vám obliečky z bavlny. Bavlna je materiál, ktorý všeobecne prijíma teplotu ľudského tela a je veľmi príjemný na telo. Iné bavlnené materiály, okrem flanelu, môžeme používať celoročne. Niektorí zákazníci v zime ocenia hrejivý flanel, ale použitím hrubšej prikrývky z ostatných bavlnených materiálov docielime rovnaký tepelný komfort. V lete sú práve saténové obliečky z hebkej bavlny neoceniteľné. Tým, že sú priadze ľahké a jemné, nepadne na vás ťažká prikrývka a vďaka svojmu neutrálnemu charakteru máte v lete pocit, že vás saténové obliečky chladia. Nespornou výhodou nášho premium-saténu je, že v lete príjemne chladí, v zime hreje.

 

Obliečky od výrobcu

Výhodou nákupu obliečok od výrobcu je priame spojenie s profesionálmi, ktorí svojej práci rozumejú a vo všetkých oblastiach vám radi čo najrýchlejšie vyjdú v ústrety. Nie pre nás nie je odpoveď, vždy sa snažíme nájsť najlepšie riešenie a neodmietame vaše špecifické požiadavky. Bezpečný nákup cez internet z pohodlia domova či kancelárie je iba pomyselnou čerešničkou na torte. Netrafili ste sa do vkusu svojich blízkych alebo vám nevyhovuje vzor, ​​farba či rozmer obliečok? Nevadí, obliečky nám môžete do 100 dní vrátiť na naše náklady.

 

Rozmery obliečok

V našej ponuke nájdete tieto rozmery obliečok:

 

Obliečky na mieru

Ako výrobca sme schopní ušiť vám obliečky na mieru. Potrebujete obliečky zmenšiť alebo naopak hľadáte ešte väčšie obliečky, než ktoré máme v ponuke? Túžite snáď po obliečkach bez vankúša alebo si chcete nechať vyrobiť návliečky na anatomické vankúše? Žiadny problém, bez obáv sa na nás obráťte, radi vám vyhovieme.

V ponuke máme aj niekoľko druhov posteľného prádla na dekoračné vankúše. Máte doma iné rozmery vankúšov? Nevadí, žiadny rozmer nám nerobí problémy.

 

Kolekcia obliečok

Obliečky tlačíme na digitálnej atramentovej tlačiarni. Výhoda digitálnej tlače spočíva v tom, že návrhári nie sú obmedzovaní veľkosťou vzorov a počtom farieb, ich kreativita nepozná hranice. Vďaka týmto technologickým možnostiam naša kolekcia ponúka viac ako 200 krásnych vzorov rôznych štýlov. Našou  špecialitou sú obojstranné obliečky, ktoré sa vyznačujú inými motívmi na prednej a zadnej strane vankúšov a prikrývok.

 

Elegantné obliečky

Väčšina obliečok v kolekcii jemnej elegancie je navrhnutá v kombinácii dvoch odtieňov jednej farby alebo v harmonickej kombinácii dvoch farieb a sú zdobené drobnými prvkami. Elegantné obliečky sú vhodné do decentných spální, v ktorých pôsobia nadčasovo.

 

Kvetinové obliečky

Kvietky sa na obliečky tlačili snáď od samého začiatku a desiatky rokov sa tak v kruhu zákazníkov tešia nesmiernej obľube. V našej kolekcii nájdete ako obliečky s drobnými kvietkami, tak aj detailne vykreslené veľkoplošné kvety alebo napríklad levanduľové obliečky, obliečky s ružami, 3d obliečky vlčie maky alebo tulipánové obliečky. Úchvatne vyzerajú aj kvetinové obliečky s motýlikmi a bez kvietkov si romantické obliečky snáď ani nevieme predstaviť.

 

Obliečky s geometrickými vzormi

Moderné obliečky s rôznymi geometrickými obrazcami sú vhodné do takmer každej spálne. V našej kolekcii nájdete  množstvo geometrických motívov, či už sú to kárované obliečky, kockované obliečky, pruhované obliečky alebo napríklad obliečky s kruhmi, či bodkované obliečky. Sú to práve geometrické motívy, ktoré do pánskych spální hľadáte najčastejšie a z toho dôvodu sme vám z nich pripravili samostatnú kolekciu obliečok pre mužov.

 

Obliečky s vianočným motívom

Obliečky sú samé o sebe hodnotný a praktický darček, ktorý našim blízkym urobí radosť. Mnohí z nás však Vianoce milujú natoľko, že sa o vytvorenie vianočnej atmosféry snažíme v každom kúte našich domovov. Vianoce bez vianočných obliečok jednoducho nemôžu byť.

 

Obliečky pre mladých

Medzi najobľúbenejšie vzory našej mládeže patria obliečky s mestami, kde dominujú obliečky Paríž, obliečky Londýn a obliečky New York. Do izieb našich tínedžerov bez pochýb patria aj obliečky Egypt a obliečky so zvieratami, najčastejšie obliečky s koňmi. Nielen mládež si obľúbila 3d obliečky, na ktoré môžeme natlačiť čokoľvek od už spomínaných miest a zvierat, až napríklad po obliečky s tematikou vesmíru.

 

Detské obliečky

Nezabúdame ani na našich najmenších, pre ktorých sme pripravili detské obliečky do postieľky s roztomilými postavičkami. Pre zvýšenie bezpečnosti k detským obliečkam do postieľky vyrábame aj mantinely. Ak vaše deti trochu odrastú a zaobstaráte im veľkú posteľ, ale napriek tomu im chcete kúpiť obliečky s detskými motívmi, detské obliečky vám natlačíme na veľkú posteľ. Pre ľahšiu orientáciu je kolekcia rozdelená na obliečky pre dievčatká a obliečky pre chlapčekov.

 

Obliečky s fototlačou

Nevybrali ste si z našej širokej kolekcie obliečok žiadny vzor? Potom sa na chvíľu staňte návrhármi a vytvorte si obliečky z vlastných fotiek. Je to veľmi jednoduché, vyberte si fotky alebo akúkoľvek grafiku z vášho počítača, fotky nahrajte na náš server a my vám obratom pripravíme náhľad obliečok na schválenie pred tlačou. Približne za mesiac sa môžete tešiť na vaše vlastné originálne obliečky.

 

Jednofarebné obliečky

Jednofarebná kolekcia sa od odstatných obliečok odlišuje tým, že tieto obliečky nie sú potlačené žiadnymi vzormi, ale sú vyrobené len z jednofarebnej látky. V tejto kolekcii tak nájdete čisto jednofarebné obliečky, ktoré sú zdobené jemnou paspulkou po obvode vankúšov a prikrývok, ďalej obliečky s čipkou, obliečky s výšivkou a obliečky s lemom.