Obľúbené (0)

Najčastejšie poruchy spánku, o ktorých možno ani neviete

Cítite sa pravidelne nevyspato a dochádza vám energia? Počas dňa ste ospalí, čo vás limituje v pracovnom a súkromnom živote? Pravdepodobne trpíte niektorou z porúch spánku, o ktorej ste doteraz nemali ani tušenie. Pozrime sa spoločne na známe i tie menej známe príčiny poruchy spánku, ktoré môžu postihnúť aj vás alebo najbližších.

Niektoré z nich nepredstavujú závažné komplikácie, avšak mnohé z nich môžu negatívne ovplyvniť kvalitu vášho života alebo ho dokonca v krajnom prípade aj ohroziť.

Somnambulizmus, alebo klasická námesačnosť

O tejto poruche už pravdepodobne počul každý z nás. Môže sa prejaviť v ktoromkoľvek veku, po úraze, nadmernej psychickej alebo fyzickej záťaži, alebo len tak bez varovania. Námesačnosť možno zjednodušene charakterizovať ako stav narušeného vedomia, počas ktorého dochádza k nekontrolovanému vykonávaniu činností. Ľudia trpiaci námesačnosťou zvyčajne počas noci vstávajú, chodia po miestnosti, ale môžu vychádzať tiež von. Ľahšiu formu námesačnosti možno liečiť úpravou spánkových cyklov alebo pravidelným zdriemnutím počas dňa. Pri ťažších formách je žiaľ nutná návšteva lekára s nasadením vhodnej liečby.

Civilizačné ochorenie s názvom insomnia

Insomnia je ďalšia zo spánkových porúch. Ľudia, ktorí touto poruchou trpia sa cítia málo oddýchnuto a počas dňa im chýba potrebná energia na vykonávanie bežných činností. Ide o pocit nekvalitného a neosviežujúceho spánku, počas ktorého sa človek často prebúdza, nemôže zaspať alebo naopak vstáva až neprirodzene skoro. Medzi hlavné príčiny spôsobujúce tento typ ochorenia patrí dlhodobý stres a psychická záťaž, vyčerpanie, nepravidelný spánkový režim, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu, alebo tučné a ťažké jedlá skonzumované bezprostredne pred spaním. Túto poruchu možno upraviť alebo úplne odstrániť úpravou režimu spánku, v krajnom prípade návštevou odborníka.

Spánkové apnoe - život ohrozujúce ochorenie

Spánkové apnoe predstavuje poruchu dýchania prejavujúcu sa zástavou dychu. Človek trpiaci týmto ochorením počas noci upadá do tvrdého spánku, ktorý tradične sprevádza nadmerné chrápanie a výpadky dychu. Tieto výpadky - odborne apnoické pauzy, často predstavujú 10 sekundové pauzy opakujúce sa viac ako 10x za hodinu. Medzi rizikové faktory podieľajúce sa na vzniku a rozvoji tohto ochorenia patrí obezita, väčší obvod krku a vyšší vek. Ochorenie často postihuje najmä mužov a vo svojej neliečenej forme môže viesť k infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhode alebo zmenám citlivosti. Pri ľahších formách spánkového apnoe je nutné zmeniť životný štýl a dodržiavať zásady zdravej životosprávy. Pri ťažších formách je potrebný chirurgický zákrok.

Hypersomnia, alebo ja mám ešte noc

Ľudia trpiaci hypersomniou sú unavení, čo ich môže značne obmedzovať v pracovnom alebo súkromnom živote. Jedinec trpiaci hypersomniou možno spí viac ako 12 hodín denne a často zaspáva aj uprostred najrôznejších druhov činností. V tomto prípade môže ísť o hypersomniu kombinovanú s tzv. narkolepsiou, ktorou trpí približne 5% populácie. Hypersomnia je často predzvesťou mnohých závažnejších ochorení (cukrovka, encefalitída, epilepsia), ale jedinec ňou môže dlhé roky trpieť aj bez ďalších sprievodných príznakov. Človek potýkajúci sa s hypersomniou často užíva lieky podporujúce jeho imunitu alebo povzbudzujúce lieky. Domáca liečba spočíva v dodržiavaní pravidelného spánkového režimu, v pobyte na čerstvom vzduchu a riadení sa zásadami spánkovej hygieny.

Parasomnia = neprirodzené stavy počas spánku

Posledná porucha ktorú v tomto článku spomenieme, bude málo známa parasomnia. Toto označenie zahŕňa rôzne sprievodné javy, ktoré spánok postihnutého často sprevádzajú. Jednať sa môže o poruchy prebúdzania, čiastočné prebúdzanie sprevádzané rečou, nelogickým konaním, v krajnom prípade aj agresivitou. Do parasomnických prejavov patria tiež nočné mory spôsobené negatívnou skúsenosťou z minula.

Dodržiavanie zásad spánkovej hygieny je základ

Málokto si uvedomuje, že kvalitu aj dĺžku spánku môže sám ovplyvniť. A to dodržiavaním zásad spánkovej hygieny. Medzi tieto základné zásady patrí vyhýbanie sa nápojom s obsahom kofeínu v neskorých popoludňajších a večerných hodinách, rovnako ako konzumácia tučných, ostrých a korenistých jedál, ktoré môžu kvalitu spánku negatívne ovplyvniť. Človek by mal zaspávať v dobre vetranej miestnosti pri nižšej teplote (18-20 stupňov) bez prítomnosti rušivých elementov (zvuk, svetlo). Kvalitu spánku tiež značnou mierou ovplyvňuje kvalita, farba a materiál obliečok v ktorých zaspávate. Voľte výlučne kvalitné materiály a nie príliš agresívne farby, ktoré vás nebudú rozptyľovať. Predovšetkým sa snažte líhať a prebúdzať v rovnakom čase, a to aj cez víkend. Jedine tak sa budete každé ráno cítiť oddýchnutí a plní energie.