• 100% česaná bavlna
  • 100 dní na vrátenie peňazí
  • Tovar skladom expedujeme do 24 hodín
  • Nad 130 € poštovné zadarmo

Slovníček pojmov, ktorý vám uľahčí výber posteľnej bielizne

Výber kvalitnej posteľnej bielizne sa môže zdať ako veda, ak nemáte dostatočné informácie o tom, čo znamenajú pojmy používané práve v spojitosti s posteľnou bielizňou a jeho výrobou. Preto vám predstavujeme základné pojmy, s ktorými sa určite stretnete, ak sa rozhodnete dopriať si do svojej spálne dokonalý luxus.

Bavlna

Bavlna je plodina pestovaná pre výrobu textilného plátna. Vlákna bavlny získavame z bavlníka, ktorý rastie asi v 80 krajinách na svete. Bavlna bola snáď priamo stvorená pre výrobu posteľnej bielizne. Má totiž skvelé vlastnosti - je priedušná, absorbuje pot, je príjemná na dotyk a tiež je hypoalergénna. Bavlna má mnoho odrôd a ich kvalita je určovaná predovšetkým dĺžkou vlákien - čím dlhšie vlákno, tým lepšie.

Bavlnený satén

Satén nie je materiál, ako si často ľudia myslia. Ide o tkáčsku väzbu, ktorá má vplyv na kvalitu produktu. Vďaka tejto väzbe je materiál pevný, lesklý a príjemne hebký. Netreba si mýliť bavlnený satén s polyesterovým saténom, ktorý sa predáva v supermarketoch za veľmi nízke ceny. Rozhodne nejde o materiál tak príjemný, priedušný a odolný.

Egyptská bavlna

Egyptská bavlna je v súvislosti s posteľnou bielizňou synonymom najvyššej kvality a pohodlia. Jej názov je trochu mätúci - bavlna sa do Egypta dostala zo Spojených štátov počas 19. storočia, svoj pôvod teda nemá v Egypte. Svetový ohlas si získala za občianskej vojny v Spojených štátoch, ktorá zneistila britských a francúzskych obchodníkov. Tí začali razom dávať prednosť dovozu bavlny z Egypta. Ak sa pýtate na dokonalosť a luxus, egyptská bavlna môže byť odpoveďou. Vlákna egyptskej bavlny sú totiž extra dlhé a sú zárukou kvality, hebkosti a odolnosti materiálu.

Elastan

Elastan je syntetické vlákno, ktoré zvyšuje pružnosť použitého materiálu. Vďaka tomu sú naše prestieradlá schopné prispôsobiť sa väčšine matracov.

Gramáž

Gramáž je hmotnosť látky v gramoch. Rozhodne neplatí, že čím vyššia je gramáž, tým vyššia je kvalita posteľnej bielizne. Práve naopak. Hlavným parametrom, podľa ktorého určujeme kvalitu posteľnej bielizne je kvalita použitej priadze. Kvalitné priadze majú dlhé a tenké vlákna, výsledný materiál má teda vyššiu hustotu vlákien, ale nižšiu gramáž.

Mako satén

Luxusný materiál vyrobený z dlhých vlákien egyptskej bavlny s hustotou 200 nití na palec štvorcový. U nás získava Mako satén svoju úžasnú jemnosť hlavne vďaka starostlivému a kvalitnému spracovaniu a prechádza rovnakým výrobným procesom ako Premium satén. Vďaka tomu vám tiež môžeme zaručiť jeho dlhú životnosť.

Mercerizácia

Mercerizácia je súčasťou úpravy materiálu a ide o proces, kedy metráž prechádza sústavou valcov v chemickej kúpeli. Hoci sú vlákna bavlny ploché, počas mercerizácie sa zaguľatia. Tým vzniká prekrásny lesk materiálu.

Pima bavlna

Dlhovláknitá bavlna, ktorá najčastejšie slúži na výrobu obliečok v kvalite perkál, čo je kvalitná plátnová väzba. Na bavlnený satén ale stále nemá ...

Premium satén

Premium satén je luxusný materiál vyrobený z extra dlhých vlákien egyptskej bavlny. Hustota materiálu je 300 nití na palec štvorcový. Premium satén je veľmi obľúbený nielen u nás, ale aj v západnej Európe, a to najmä vďaka svojej neobyčajnej jemnosti.

Sanforizácia

Sanforácia je rovnako ako mercerovanie postup pri úprave materiálu. Spočíva vo vyzrážaní materiálu na požadované rozmery, a preto sa vám doma pri praní už nebude zrážať.

Dúfame, že sme prispeli k tomu, aby ste si mohli lepšie a pohodlnejšie vybrať kvalitnú posteľnú bielizeň. Využite svoje nové vedomostí a už sa nikdy nenechajte predajcami oklamať!